GOLVUR, Stjärnsund, 1700-tal.
Kronometer. Urtavla med romerska siffror samt märkt A:POHAMAR, ST:SUND. Vitmålat fodral med förgyllda detaljer. Huv med glasade sidor. Längd ca 31,5, djup ca 20, höjd 216cm. Pendel samt två lod medföljer separat. Nyckel finns.
Slitage, repor och nagg/stötskador samt sprickor. Renoverad och kompletterad (bland annat senare bemålning, senare del av baksida, förstärkningar, senare glas). Delar saknas. Ej funktionstestad.