Axel Törneman

(Ruotsi, 1880-1925)
Axel Törneman
(Ruotsi, 1880-1925)

AXEL TÖRNEMAN, tillskriven, blandteknik, osignerad.

Motiv ur Kungavalet i Fritiof Saga av Esaias Tegnér. 34x66 cm.

Ej examinerad ur ram. Fläckar.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift en skiss till ett väggfält som skulle ha utförts i det gamla riksdagshuset som ej blev av.

Lähtöhinta
2 000 SEK