438948

URSTÄLL, mässing och brons, Empiretyp, 1800-tal.

I form av två sammanflätade delfiner i brons på upphöjd plint. Krönt av en förgylld snäckformad topp med pärlstav och akantusblad. H ca 23.

Smärre slitage. Anlöpningar.

Alkuperä - Provenienssi

Proveniens Gunilla Bergs säteri, Småland.

Lähtöhinta
5 000 SEK