Kellot
443028

VÄGGUR, sengustaviansk, urmakare Robert Engström, Stockholm, (1864-1926).

Skuren och förgylld dekor. Genombtutet krön med medaljong av Gustav III omslutet av lagerblad och blommor. Emaljurtavla med latinska siffror, omsluten av lagerblad, följt av en fris med vågband. Avslutande kotte med girlanger. Höjd ca 60 cm.

Slitage. Skador. Vissa lösa delar. Anlöpningar. Stötskador. Färgbortfall. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
1 500 SEK