SCHATULL med BESTICKSERVIS, 94+12 delar, nysilver, "Svensk spetsig", CG.Hallberg, 1900-tal.

Rak form, mahognyfanérat med mässingshandtag.
Servis bestående av 10 matknivar, 12 bordsknivar, 2 fiskknivar, 12 matgafflar,12 bordsgafflar, 11 salladsgafflar, 12 matskedar , 12 bordsskedar, 8 dessertskedar, köttgaffel, soppslev samt sockerströare. 12 matknivar med plastskaft tillkommer. Höjd ca 18. Bredd ca 44 Längd ca 54 cm.

Slitage. Fanérsakdor. Fläckar. Solblekt. Spricka. Anlöpningar. Repor. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
2 000 SEK