450790

TOBAKSBURK, gjutjärn, Hälllefors Bruk, daterad 1793.

Burk i bemålat gjutjärn med reliefdekor i form av bl a figurer och kunglig krona uppburen av två lejon. Initialerna BJJ samt årtalet 1793 och texten INTER COPIOSE. BIBENDUM FUMANDUM. Lockets insida monogrammärkt HF. Locket krönt av kvinna. Höjd 22 cm.

Färgbortfall. Locket med något oregelbunden kant och mindre nagg.

Lähtöhinta
3 000 SEK