Hugo Birger

(Ruotsi, 1854-1887)
Hugo Birger
(Ruotsi, 1854-1887)

HUGO BIRGER, olja på duk, signerad.

Ormtjusare. Utförd i Tanger 1884. 60 x 85 cm.

Någon repa. Smärre krackelyr.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i konsthandlare Gunnar Carlssons ägo, Karlskrona.
Privat ägo.

Kirjallisuus

Sixten Strömbom, "Hugo Birger", 1947, omnämnd sid 191, avbildad halvsida sid 192 samt upptagen i katalogen som nr 160, sid 328.

Lähtöhinta
30 000 SEK
 Piilota
 Näytä lisää

Modern Art & Design 656

248. Axel Einar Hjorth, a pair of "Sandhamn" pine chairs, Nordiska Kompaniet, 1929.
Lähtöhinta
20 000 - 30 000 SEK
Tarjoushistoria
18 000

tarjouksesi
17 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
18 000 SEK