Edvard Munch

(Norja, 1863-1944)
Edvard Munch
(Norja, 1863-1944)

EDVARD MUNCH, litografia.

"Caricature; After the Assaults (Karikatur: Etter Overfallene)", 1910, painettu Petersen & Waitz, sarjasta ilman tekstiä. Signeeraamaton. 29,5 x 33,5 cm, lehden koko 37 x 56,4 cm (Van Gelder Zonen).

Korjattu repeämä (12 mm) lehden vasemmassa reunassa. Vähäistä kellastumaa.

Alkuperä - Provenienssi

Ingrid Lindbäck Langaard ja hänen leimansa a tergo.
Galerie Kornfeld, Huutokauppa 186, 21. kesäkuuta 1984, luettelonumero 55.

Kirjallisuus

Woll 382:B.

Muut tiedot

Litografia on luetteloitu numerolla OKK G/1 518, Edvard Munchin museon grafiikan arkistoon sekä päivätty 1909/11.

Lähtöhinta
1 500 EUR
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS