453213

KÄRL, lergods, troligen forntida, Medelhavsområdet.

Av lekythostyp. Reliefdekor av figurscen, smal hals med svängt handtag. Färgrester. Höjd 16,5 cm.

Slitage, nagg och avslag, färgbortfall.

Lähtöhinta
8 000 SEK