DOPFAT, mässing. Troligen Sydtyskland, Nürnberg,1500-tal.

Upphöjd mitt med en krans av gotiska fiskblåsor. Mitt med kopparknapp. Inskriftsband och stansad dekor. Diam 49 cm.

Slitage, baksidan med lödning på fatets mitt.

Lähtöhinta
8 000 SEK