MINIATYRMÅLNING, på ben, okänd konstnär, ej signerad, 1800-tal.
Porträtt av Napoleon Bonaparte. Rund ram i mässing, dekor i form av orm, pärlstav samt band av blåa opaka glaspärlor. Ögla för hänge samt ställ. Diameter ca7,5cm.
Glaspärlor saknas. Slitage.