Muut
457911

Hiroshi Sugimoto

(Japani, Syntymävuosi 1948)
Hiroshi Sugimoto
(Japani, Syntymävuosi 1948)

HIROSHI SUGIMOTO, offsetlitografi, Origins of Art, ur "Stylized Sculpture" serien, numrerad 008, och daterad 2007.

Yves Saint Laurent 1965. Bladstrl. 70x70. Denna bild är från en upplaga om 200. Den trycktes för att sammanfalla med utställningen på Gagoisan Gallery 2007. En utställning med verk av Auguste Rodin och fotografier av Sugimoto. Enskilda couture plagg som avslöjar inneboende skulpturala kvalitéer .

Obetydligt slitage. Obetydligt mindre veck.

Lähtöhinta
6 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet