BORDSPENDYL, nyrokoko, 1800-tal.
Förgylld och bronserad metall och mässing. Rik dekor av blomster och rocailleornament. Krönt av ryttare. Vit urtavla i emalj med svarta romerska siffror. På sockel i förgyllt trä. Ur märkt "P. Lesprut Fils Alve Paris 1836". Höjd 44 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage, nagg, sprickor. Krön något lös.