LINNESKÅP, jugend, 1920-tal.
Svartmålad. Dörr med inlagd oval spegel samt snidad dekor. Bakomliggande hyllplan. Låda i botten. Längd 73, bredd 50, höjd 181 cm.
Slitage. Senare bemålning. Märken. Nyckel saknas.