Axel Petersson Döderhultarn

(Ruotsi, 1868-1925)
Axel Petersson Döderhultarn
(Ruotsi, 1868-1925)

AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, 2 st, skulpturer, trä, signerad samt stämpelsignerad och daterade 1903 respektive 1917.

Gumma, stämpelsignerad "Axel Petersson 'Döderhultarn' Oskarshamn" samt med dedikation "egenhändig gåva julen 1917". Gubbe, signerad "Axel Petersson, 1903, samt stämpelsignerad "Axel Petersson 'Döderhultarn' Oskarshamn". Höjd 28-29 cm.

Sedvanligt ytslitage. Möjligen lagade fötter.

Lähtöhinta
10 000 SEK