Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
468308

Claude Michel Clodion

(Ranska, 1738-1814)
Claude Michel Clodion
(Ranska, 1738-1814)

CLAUDE MICHEL CLODION, (efter), signerad, bordspendyl, förgylld brons, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Tudelad. Överdel signerad Clodion. Underdel med reliefdekor av voluter, rocailler och bladverk. Saknar original urverk. Överdel med bock och 5 putti. Total bredd 86. Total höjd 70 cm.

Sentida batteridriven urtavla. Några dekorelement saknas. Fläckar. Repor och märken. Slitage.

Lähtöhinta
20 000 SEK