Bengt Nordenberg

(Ruotsi, 1822-1902)
Bengt Nordenberg
(Ruotsi, 1822-1902)

BENGT NORDENBERG, olja på duk, ett par, ej signerade.

Porträtt förställande Pehr Christoffer Svanlund, Sölvesborg (1806-1887) samt hans maka Ebba Svanlund, född Djurén (1813-1894). Enligt påskrift a tergo målade av Bengt Nordenberg omkring 1850. 45 x 35 cm.

Den ena med lagning och retusch. Mindre ytsmuts. Märken efter spännram.

Lähtöhinta
8 000 SEK