Vit urtavla, datum, 30 (exkl krona) x 29mm, serienr 296148984, safirkrona. Länk stål och guld, lås med Cartier logo, omkrets ca16cm, extra länkbit medföljer. Fodral Cartier medföljer.
Slitage. Repor. Urtavla med krackelyr. Ej funktionstestad.