476030

SKULPTUR, brons, Cypern, kopia från 1900-talet, märkt H.B, copia.

Föreställande stående tjur. Höjd 20. Med träsockel tot höjd 34 cm.

Slitage, repor. Ett av tjurens ben med dålig passform i sockel. Träsockeln med gåvoplakett.

Alkuperä - Provenienssi

Donatorn till Cypernexpeditionen Erik Åqvists samling.

Lähtöhinta
1 500 SEK