TECKNINGSALBUM, innehållande 33 teckningar och akvareller, 1850/60-tal.

Förgyllt läderband med monogram C.L för Charlotta Löwenhielm. Albumet innehållande porträtt och landskapsvyer målade av företrädesvis grevinnan Charlotta von Gertten född Löwenhielm, samt Ebba, Charlotta och Henrietta Malmborg. Albumets storlek 24 x 29 cm.

Merparten av bilderna fastklistrade på albumsidor. Slitage. Ställvis gulnad och smärre fläckar.

Lähtöhinta
4 000 SEK