Richard Bergh

(Ruotsi, 1858-1919)
Richard Bergh
(Ruotsi, 1858-1919)

RICHARD BERGH, olja på duk, stämpelsignerad à tergo.

Porträtt av danske konstnären Viggo Johansens dotter Bodil. 37 x 33 cm.

Krackelyr, ytsmuts.

Näyttelyt

"Konstnärskolonin på Tyresö", Waldemarsudde, 2013, katalognr 40, avbildad i utställningskatalogen, s 69.

Lähtöhinta
15 000 SEK