KARTA, 5, mestadels Tobias Conrad Lotter.

H. Jaillot "L´empire D´Allemange", "Cirvli Sveviae: 1743", Le Rouge "Carte Genéralé de tous le Etats du Roy de Pruffe". "Das Inn Viertel in dem Erzherzogthum Oesterreich ob der enns", "Carte nouvelle de Royaumes de galizie et lodomderie". De två sistnämnda graverade av Lotter. Bladstorlek mestadels ca 55 x 63 m.

Slitage, gulnade samt mindre fläckar, veck reva. Enstaka lagningar. Ej ramade.

Lähtöhinta
2 000 SEK