485075

BORDSPENDYL, senempire/rokokostil. 1800-talets mitt.

Genombruten dekor. Krönt av sittande kvinna. Urtavla i emalj med romerska siffror. Höjd 35. Nyckel finns.

Slitage. Glaset till urtavlan saknas samt luckan bak till urhuset. Senare förgyllning. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 500 SEK