SKÅP, jugend, 1900-talets början.
Bemålat. Dörr med nedsänkt oval dekorform, bakomliggande hyllplan. Skuret, uppsvängt krön. Bredd 81, djup 50, höjd ca 202 cm. Nyckel finns.
Slitage, skador. Kompletterad. Senare bemålad.