Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Carl Larsson
(Ruotsi, 1853-1919)

CARL LARSSON, efter, etsningar, 6 st, osign, tryckta 1983 hos Hjert & Hjert, från originalplåtar, numr. 65/360

Portfölj med grafiska blad tryckta efter originalens kopparplåtar. Carl Larsson utförde verken på plåtarna men själva tryckningen utfördes av grafiska specialisten Hjert&Hjert. Bladen cirka plåtstrl 30x23. Ligger i en röd textilklädd mapp och föreställer:
Anna Stina, 1911.
Barbro, 1911.
Flicka på huk, 1911.
Självporträtt, 1911.
Pojke med svärd, 1911.
Ung flicka, 1917.

Obetydligt slitage. Enstaka veck.

Lähtöhinta
5 000 SEK