Rörstrand

(Ruotsi, 1726-)
Rörstrand
(Ruotsi, 1726-)

SOPPTERRIN med lock, fajans, Stockholm, Rörstrand, 1700-tal.

Oval och profilerad form med voluthänklar. Blå blomsterdekor. Locket krönt av liggande fågel. Höjd ca 22 cm.

Slitage. Ställvis kraftig krackelyr. Omfattande skador och lagningar.

Lähtöhinta
3 000 SEK