SOPPTERRIN med lock, fajans, Stockholm, Rörstrand, 1700-tal.
Oval och profilerad form med voluthänklar. Blå blomsterdekor. Locket krönt av liggande fågel. Höjd ca 22 cm.
Slitage. Ställvis kraftig krackelyr. Omfattande skador och lagningar.