488208

VINDFLÖJEL, smidesjärn, datering 1696.

Gulmålad vindflöjel med text Anno 1696. Fäste/stång i smidesjärn från 1800-talet. Svarvad träknopp.

Slitage. Smärre skador och delbortfall. Senare träknopp.

Lähtöhinta
8 000 SEK