Marmor och mässing. Det runda urhuset uppburet på pelare. Krönt av vas. Dekor av girlander. Pendel och nyckel finns. Kandelabrar för 2 ljus. Höjd 43 och 28 cm.
Ej funktionstestad. Smäre repor och slitage.