489294

VÄGGPENDYL, gustaviansk, urtavlan signerad Petter Lundmark, Stockholm, 1700-tal.

Förgyllt, skuret trä. Höjd 90 cm.

Ej funktionstestad. Bruksslitage. Senare förgyllning. Mindre torrspricka. Mindre färgbortfall. Senare urverk. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
8 000 SEK