STOL, Art nouveau, möjligen Frankrike, 1900-talets början.
Smal genombruten rygg med nedåt avsmalnande pälta samt svängt krön. Rik dekor av intarsia.
Slitage, repor och märken/nagg. Smärre förstärkningar.