Olof Ahlberg

(Ruotsi, 1876-1956)
Olof Ahlberg
(Ruotsi, 1876-1956)

OLOF AHLBERG, skulptur, patinerad gips, signerad.

"Tvagning". Hustrun Anna Ahlberg som modell. Grönpatinerad. Höjd 58.

Slitage. Visst färgbortfall och fläckar. Spricka på sockel.

Kirjallisuus

Olof Ahlberg "En vängåva på 50-årsdagen", Nordiska Museet, Stockholm, 1926, s 10-11, plansch 2.

Muut tiedot

En bronsversion utställd på Salon Nationale des BEaux Arts, Paris, 1909.

Lähtöhinta
3 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS