Koppar. Rund form, upphöjd på hög fot, med hänklar på vardera sida, samt trumpetformad mynning. Dekor av bladslinga. Höjd ca 77 cm.
Slitage, repor och märken. Något sned. Mindre bucklor. Någon mindre skada.