LINNESKÅP, jugend, 1900-talets början.
Vitmålad. Snidad växtdekor. Dörr med bakomliggande hyllplan, låda i front. Längd 85, bredd 46, höjd 180 cm. Nyckel finns.
Senare bemålning. Enstaka spricka. Bruksslitage.