Nils Kreuger

(Ruotsi, 1858-1930)
Nils Kreuger
(Ruotsi, 1858-1930)

NILS KREUGER, Olja duk uppfäst på papp-pannå, ej signerad. Daterad 5 augusti 1922.

"Hästen Blixt. I spiltan, Münchenbryggeriets stall". 14 x 22,5 cm.

Ytsmuts.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i fröken Bessie Krugers samling, Stockholm.

Kirjallisuus

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1922, kat nr 608, sid 287.

Lähtöhinta
6 000 SEK