Erik Chambert

(Ruotsi, 1902-1988)
Erik Chambert
(Ruotsi, 1902-1988)

DAGBÄDD, Erik Chambert, Chamberts Möbelfabrik Norrköping, 1930-tal.

Fanerad med björk och jakaranda. Delvis mörkbetsad björk. Ben med skuren bladdekor. Kortsidor med intarsiadekor. Textilklädd sits. Längd ca 203. Bredd 80. Höjd 71 cm.

Lös rygg med olik klädsel medföljer. Repor och märken. Mindre avslag på fot. Klädsel endast domestik.

Lähtöhinta
10 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet