Carl H K Möller

(Tanska, 1845-1920)
Carl H K Möller
(Tanska, 1845-1920)

CARL H K MÖLLER, olja på duk, signerad och daterad 1895.

Vik längs Gudeå, Silkeborg med vassruggar, näckrosor och änder. 103 x 158 cm.

Ytsmuts, krackelyr, smärre färgbortfall och fläckar, litet tryckmärke.

Alkuperä - Provenienssi

Gåva till fabrikör Johannes Hammer, Silkeborg från Silkeborg kommun, Danmark.

Lähtöhinta
15 000 SEK