SKÅP, jugend, 1900-talets början.
Betsad ek. Skuren dekor. Överdel med glasade dörrar, bakomliggande hyllplan. Nedtill med dörrpar samt 2 lådor. Bredd 127, djup 58, höjd 204 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, tunna sprickor.