MANJUSRI, förgylld brons, Nepal ca 1900.

Manjusri sittande på lotustron. Förgylld med blåsvart hår och smärre rödmålade detaljer. Höjd 14 cm.

Slitage, slagmärken.

Lähtöhinta
15 000 SEK