KLÄDHÄNGARE för hörn, jugend, 1900-talets början.
Bemålat trä. Konsoler med genombruten dekor. Kortsidornas längd 87 respektive 77 cm, hyllplanets djup ca 29 cm, höjd 32 cm.
Slitage, färgbortfall, rost.