SCHATULL, trä och mässing, Erhard & Söhne, Schwäbisch Gmund, sannolikt Eugen Nanz (1887-1958) Tyskland, jugend.
Rikliga inläggningar av mässing. Välvt lock. Insats med 2 fack. Bottenstämpel. Längd 25,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Lock med mindre fanerskador. Torrsprickor. Baksida med tryckskada.