MATSERVIS, flintgods, 104 delar, "Yesso" Gustavsberg, 1800-talets slut.
Blå och vit glasyr med blomster motiv. 24 mattallrikar, 14 djupa tallrikar, 23 assietter, 24 små assietter, 2 mjölkkannor, 2 såssnipor, 2 mindre såssnipor, 1 lockterrin på fat, 12 uppläggningsfat och 1 fiskfat.
Bruksslitage, dekorbortfall. Viss krackelering och mindre repor. Fåtal nagg.