SKRIVBORD, art déco, 20/30-tal.
Rak form. Dörr på vardera sida, den ena med utdragslådor bakom. Utdragslåda i mitt. Kopplade ben. Dekor av geometriska figurer av intarsia. Längd ca 145,5, djup ca 78, höjd ca 78 cm.
Slitage, repor och märken. Mindre skador. Nyckelbricka saknas. Hyllplan saknas. Nyckel saknas.