Johan Åkerblad

(Ruotsi, 1728-1799)
Johan Åkerblad
(Ruotsi, 1728-1799)

SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.

Förgylld och bronserad. Dekor av bandstav, pärlstav. Tudelat glas. Med Stockholms hallstämpel 1784. Sign IÅ samt AÖB (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare, anlitades av Åkerblad 1781-91).
Ca 156 x 60 cm.

Slitage. Senare glas, renoverad, kompletterad.

Lähtöhinta
12 000 SEK