SKÄNK, jugend, 1900-talets början.
Gråmålad. Rak form. 2 lådor. Dörrpar, bakomliggande hyllplan. Bredd 100, djup 48, höjd 122 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, senare bemålning.