532403

BORDSPENDYL, "DENIÈRE Ft DE BRONZES A PARIS. 1800-talets andra hälft.

Förgylld och patinerad brons. Rikt skulpterad bas med bladverk och svängda former, emaljerad urtavla. Krönt av sittande antikiserande dam med attribut av fågelbo samt urna. Pendel och nyckel finns. Bredd 58, djup 28, höjd 46 cm.

Ej funktionstestad. Lös glasad lucka. Smärre bruksslitage. Emalj med nagg.

Lähtöhinta
10 000 SEK