533203

BORDSPENDYL med GLASHUV, 1800-talets andra hälft.

Bronserad metall. Genombruten dekor. Krönande figur. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Pendel medföljer. Höjd 30 cm. Huvens höjd 42 cm. Nyckel finns.

Sedvanligt ytslitage, urtavlans glas samt bakstycke saknas. Mindre sprickor. Senare bronsering. Huv med nagg samt repor och mindre lagningar på foten. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
3 000 SEK