533430

BORDSUR, 2 st, J. Ullmann & Co och Kienzle, 1800-talets slut och 1900-talets första hälft.

Gulmetall och cloisonné. Uret från Ullmann & Co med en fällbar hänkel på ovansidan samt glasade sidopartier. Höjd 16- 7 cm.

Bruksslitage. Smärre emaljbortfall och bucklor. Mindre borrhål i det större uret, möjligen ursprungliga. Ej funktionstestade.

Lähtöhinta
1 500 SEK