Bronserad metall och bemålat flintgods. Urhuset uppburet av svängda armar med bladdekor. Två hänklar samt krönande urna. Höjd ca 75 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Ostabil i konstruktionen. Urverket ej monterat. Skador och lagningar. Delvis senare bronsering. Ej funktionstestat. Nyckel saknas.