YTTERFODER SAMT PIEDESTAL, porslin, Rörstrand, omkring år 1900.
Möjligen Alf Wallander. Stiliserad dekor av bladverk. Total höjd 116 cm.
Piedestal med några fotnagg samt missfärgning. Ytterfoder med skador och slitage. Krackelyr. Några sprickor.