550345

HERRFICKUR, guld 14K, Hamilton Watch Company Lancaster, USA. 1800/1900-tal. Vikt ca 115 gram.

Savonetteur. Urtavlan med arabiska siffror. Märkt 21 jewels, verket numrerat 993. Patentruckning, skruvade stenar. Rikt dekorerad boett med blomsterdekor i flerfärgat guld, quatre couleur. Diam 5 cm.

Slitage, glas saknas, graverat monogram, fungerar vid inlämning men för fortsatt funktion ansvaras ej.

Lähtöhinta
10 000 SEK